فروش اینترنتی نرم افزار

  • تاریخ : ۱۰ام تیر ۱۳۹۷

علت و درمان عفونت لثه در بارداری/ آیا خطرناک است؟!

زنان باردار در خطر بیشتر بیماری لثه قرار دارند که علت آن تغییرات هورمونی می‌باشد. علت این است که بافت‌های بدن مادر باردار نسبت به محرک‌ها واکنش شدیدتری نشان می‌دهد…


خونریزی لثه در بارداری، دلایل خونریزی لثه در بارداری، خونریزی لثه در خواب،  خونریزی لثه هنگام مسواک زدن،  علت خون امدن لثه در بارداری،  درمان عفونت لثه در بارداری،  درمان خونریزی لثه دربارداری،  تاثیر عفونت لثه بر جنین


افزایش میزان هورمون های بدن در زمان بارداری، باعث ورم و خونریزی لثه ها می شود و گیر کردن غذا بین دندان ها، این التهاب را بدتر می کند.


 انجام کارهای دندانپزشکی پیشگیری کننده در زمان بارداری لازم است تا از عفونت های دهانی مانند بیماری لثه جلوگیری کند، زیرا این عفونت ها باعث تولد نوزاد نارس می شوند.


خطرات بیماری لثه در دوران بارداری


پژوهش‌های متعددی که در Journal of Periodontology منتشر شده ‌اند، ارتباط محکمی بین بیماری لثه و عوارض بارداری پیدا کرده ‌اند. دکتر استیون آفِنباخر پروفسور دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کارولینای شمالی و متخصص بیماری لثه و بارداری می‌گوید: “این پژوهش‌ها نشان داده ‌اند مادرانی که بیماری لثه دارند بیشتر دچار عوارض بارداری می‌شوند. بخصوص خطر زایمان زودرس و تولد کودک با وزن کم در مادران مبتلا به بیماری لثه افزایش پیدا می‌کند.”


احتمال زایمان در حداقل ۳۷ هفتگی جنین در زنانی که عفونت لثه دارند، بیشتر است. هنوز علت دقیق این ارتباط مشخص نیست اما به نظر می‌رسد این موضوع مستقل از خطرات معمولی زایمان می‌باشد. اعتقاد بر این است که برخی از ارگانیسم‌های موجود در لثه عفونی در دهان می‌توانند از طریق بدن مادر به جنین برسند. این موضوع با شناسایی آنتی‌ بادی‌های مربوط به عفونت لثه مادر در خون و بند ناف کودک مشخص شده است که دلالت بر گسترش این ارگانیسم‌ها از طریق بدن مادر به جنین در دوران بارداری دارد.


دکتر کن کرب رئیس آکادمی پریودنتیست آمریکا پژوهشی را گزارش می‌کند که بر ارتباط احتمالی بین بیماری لثه و ایجاد پره اکلامپسی (preeclampsia) دلالت دارد. پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی یک اختلال خطرناک بارداری است که در پنج تا هشت در صد از بارداریها اتفاق می‌افتد.


زنان باردار در خطر بیشتر بیماری لثه قرار دارند که علت آن تغییرات هورمونی می‌باشد. علت این است که بافت‌های بدن مادر باردار نسبت به محرک‌ها واکنش شدیدتری نشان می‌دهد.


بنابراین در حالی که میزان باکتری‌های بدن دو فرد باردار و غیر باردار ممکن است برابر باشد اما فرد غیر باردار دچار مشکل نمیشود در حالی که خانم باردار دچار بیماری لثه می‌شود. تغییرات هورمونی باعث حساسیت بدن فرد شده و منجر به افزایش احتمال بیماری لثه می‌شود.


زنان باردار از کجا بدانند دچار عفونت لثه هستند؟!


اگرچه بیماری لثه وضعیتی بدون درد است اما بهترین نشانگر آن احساس خود فرد می‌باشد. در برخی موارد بیماری لثه علایم زیر تجربه می‌شود:


درد لثه

حساس شدن لثه نسبت به لمس و فشار

خونریزی هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

بوی بد دهان که برطرف نمی‌شود


بسیار مهم است که زنان باردار توجه بیشتری به لثه و به‌ طور کلی سلامت دهان خود داشته باشند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند اگر لثه شان کمی خونریزی می‌کند امری طبیعی است و جای نگرانی نیست. اما در صورتی که بخش دیگری از بدنشان دچار خونریزی شود نگران می‌شوند. علت این است که ما به علائم عفونت لثه عادت کرده‌ایم چرا که آن را بسیار دیده‌ ایم. در حالی که متأسفانه این وضعیت اصلا طبیعی و نرمال نیست. اگر هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن لثه خونریزی می‌کند، احتمال التهاب و عفونت لثه بسیار زیاد است.


زنان باردار برای محافظت از سلامت خود و جنین، باید مراقب سلامت لثه شان باشند.


انجمن دندانپزشکی آمریکا در مورد بروز خونریزی لثه در دوره بارداری توصیه های دارد:


– بیش از نیمی از زنان در طول بارداری دچار ورم لثه، نوع خفیف بیماری لثه، می شوند.


– اکثر موارد مرتبط با التهاب لثه بعد از زایمان برطرف می شوند.


– هورمون های تولیدشده در طول بارداری ممکن است موجب تحریک لثه ها شده و آنها را متورم و قرمز نماید.


– حداقل دو روز در طول روز دندان هایتان را مسواک کرده و روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید.


– با دندانپزشک تان در مورد اقدامات بیشتر برای حفظ سلامت دهان در طول بارداری مشورت کنید.