فروش اینترنتی نرم افزار

  • تاریخ : ۱۹ام مرداد ۱۳۹۷

تاثیر ویتامین e بر اسپرم/ خاصیت ویتامین e برای مردان


خاصیت ویتامین e برای مردان


 ویتامین E به بهبود کیفیت اسپرم در مردان کمک میکند. مردانی که یک رژیم غذایی غنی از ویتامین E دارند قبل از درمان IVF، شانس باروری خود را با ۱۸-۲۵٪ افزایش میدهند. بنابراین آنها باید بادام، انواع آجیل، کلم بروکلی، اسفناج و گندم در رژیم غذایی خود بگنجانند.


  تغذیه، تحرک اسپرم و کیفیت فرد را ، بطور قابل توجهی بهبود می بخشد. بنابراین، به منظور سالم ماندن و افزایش باروری خود، رژیم غنی از ویتامین E مصرف کنید.


دکتر علیرضا علی‌‌زاده، دکتر بیتا ابراهیمی، دکتر عبدالحسین شاهوردی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان آزمایشی را طراحی کردند که طی آن اثر ویتامین E، روغن آفتابگردان، روغن ماهی و مخلوطی از آنان بر اسپرم زایی موش صحرایی مورد بررسی قرار گرفت.


در این پژوهش موش‌‌ها به ۵ گروه تقسیم شدند، گروه اول به عنوان کنترل رژیم غذایی معمول را دریافت کرد، گروه دوم علاوه بر رژیم معمول ویتامین E نیز دریافت کرد، گروه سوم علاوه بر رژیم غذایی معمول و این ویتامین، روغن آفتابگردان هم دریافت کرد. در چهارمین گروه آزمایشی رژیم غذایی محتوی این ویتامین و روغن ماهی بود و پنجمین گروه ویتامین E، روغن آفتابگردان و روغن ماهی را همزمان دریافت کرد.


نتایج این آزمایش که در مجله بین‌المللی CELL Journal (یاخته) به چاپ رسید نشان داد؛


در گروه‌‌ هایی که ویتامین E به تنهایی و همراه با روغن ماهی را دریافت می‌‌کردند اسپرم‌‌زایی به صورت معنی‌داری بیشتر از سایر گروه‌‌ها بود. همچنین ویژگی‌‌های حرکتی اسپرم در گروهی که ویتامین E را دریافت کرده بودند بهتر از گروه‌‌های دیگر بود.


این یافته نشان می‌‌دهد ویتامین E نقش موثری در بهبود اسپرم‌‌ زایی و ویژگی‌‌های حرکتی آن دارد.


منابع غذایی ویتامین E کدامند؟


روغن های گیاهی یکی از بهترین منابع دریافت ویتامین E هستند. یک قاشق غذا خوری روغن آفتابگردان ۵٫۶ میلی گرم آلفا توکوفرول در خود دارد.


از دیگر منابع ویتامین E می توان به روغن گلرنگ، هسته انگور و کانولا اشاره کرد.


به گفته موسسه لینوس پالینگ بیش از ۹۰ درصدِ افراد بالغ به اندازه نیاز روزانه خود ویتامین E دریافت نمی کنند.


مقدار مورد نیاز مردان و زنان بالغ به ویتامین E 15 میلی گرم است.


بنابراین افزایش خوردن غذاهایی که شامل ویتامین E هستند می تواند کمک کند به اندازه نیاز روزانه خود از این ویتامین بهره مند شوید.